Patrik Jönsson (SD)

Patrik Jönsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 44
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post patrik.jonsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-12-21
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:TU18 14 juni 2019 Fyrstegsprincipen inom planeringen av transportinfrastruktur
Debatt om förslag 2018/19:TU17 14 juni 2019 Järnvägsfrågor
Debatt om förslag 2018/19:TU15 28 maj 2019 Luftfartsfrågor
Debatt om förslag 2018/19:TU13 16 maj 2019 Kollektivtrafik

Ett konkurrenskraftigt svenskt väginfrastruktursystem

Motion 2019/20:3347 av Thomas Morell m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3347 av Thomas Morell m.fl. SD Ett konkurrenskraftigt svenskt väginfrastruktursystem Förslag till riksdagsbeslut 1 Sverigedemokraternas vision för ett konkurrenskraftigt svenskt väginfrastruktursystem 1.1 Vision 2 Väginfrastruktursystemets betydelse 3 Vägnätets betydelse i ett historiskt


Utskottsberedning: CU FöU MJU NU SkU TU UbU 2019/20:JuU1

Motion 2019/20:3347 av Thomas Morell m.fl. (SD) (docx, 145 kB) Motion 2019/20:3347 av Thomas Morell m.fl. (SD) (pdf, 283 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2019/20:2625 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2625 av Jimmy Ståhl m.fl. SD Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Sverige har på många sätt betydande utmaningar och detta gäller


Utskottsberedning: 2019/20:TU1

Motion 2019/20:2625 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (docx, 86 kB) Motion 2019/20:2625 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (pdf, 130 kB)

Ny trafikplats vid Boråstorpet, riksväg 40

Motion 2019/20:1681 av Patrik Jönsson (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:1681 av Patrik Jönsson SD Ny trafikplats vid Boråstorpet, riksväg 40 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att upprätta byggnation av ett mot vid Boråstorpet på riksväg 40 i anslutning till Borås och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: TU

Motion 2019/20:1681 av Patrik Jönsson (SD) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:1681 av Patrik Jönsson (SD) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se