Patrik Lundqvist (S)

Patrik Lundqvist (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 311
Titel Mekaniker.
Född år 1984
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865355
E-post patrik.lundqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Lindaren Per Lundqvist och personalchefen Lena Jernberg.
  • Anställningar

    Mekaniker/kransynare, Sandvik SMT, 06-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Tullverkets insynsråd 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sandviken 10-. Ledamot, bygg- och miljönämnden, Sandviken 06-08. Ledamot, kunskapsnämnden, Sandviken 08-10 och vice ordförande 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU Gävleborg 09-11. Vice ordförande, IF Metall västra Gästrikland 13-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Mygg i Nedre Dalälven

Skriftlig fråga 2015/16:782 av Patrik Lundqvist (S)

Fråga 2015/16:782 Mygg i Nedre Dalälven av Patrik Lundqvist S till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Förekomsten av översvämningsmyggor i Sverige ökar, inte enbart runt det störst drabbade området runt Nedre Dalälven, där det sprider sig till allt större areal, utan också på andra håll runt om i Sverige. Efter lite

Inlämnad: 2016-02-09 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:782 av Patrik Lundqvist (S) (pdf, 80 kB)

Villkoren för svensk industri

Motion 2015/16:2167 av Emilia Töyrä m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2167 av Emilia Töyrä m.fl. S Villkoren för svensk industri Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av politiskt initiativ till ny framåtriktad industripolitik och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2015/16:NU14 2015/16:NU15 2015/16:NU23 2015/16:UbU13
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2015/16:2167 av Emilia Töyrä m.fl. (S) (docx, 52 kB) Motion 2015/16:2167 av Emilia Töyrä m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Ökat inflytande för de förtroendevalda och allmänintresset

Motion 2015/16:2527 av Patrik Lundqvist och Peter Persson (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:2527 av Patrik Lundqvist och Peter Persson båda S Ökat inflytande för de förtroendevalda och allmänintresset Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska verka för ett ökat inflytande över statsmakten för förtroendevalda i riksdagen


Utskottsberedning: 2015/16:KU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:2527 av Patrik Lundqvist och Peter Persson (båda S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2527 av Patrik Lundqvist och Peter Persson (båda S) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se