Patrik Lundqvist (S)

Patrik Lundqvist (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 311
Titel Mekaniker.
Född år 1984
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865355
E-post patrik.lundqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 14-18 och civilutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Lindaren Per Lundqvist och personalchefen Lena Jernberg.
  • Utbildning

    Komvux, gymnasieexamen, Sandviken 10.
  • Anställningar

    Mekaniker/Kransynare, Sandvik SMT, 06-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Tullverkets insynsråd 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sandviken 10-. Ledamot, bygg- och miljönämnden, Sandviken 06-08. Ledamot, kunskapsnämnden, Sandviken 08-10 och vice ordförande 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU Gävleborg 09-11. Vice ordförande, IF Metall, västra Gästrikland 13-15. Ordförande, Sandvikens arbetarekommun 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 1 juni 2017 Frågestund
Frågestund 1 december 2016 Frågestund
Frågestund 27 oktober 2016 Frågestund
Frågestund 16 april 2015 Frågestund

Ett enklare system med högkostnadsskydd för mediciner

Motion 2019/20:1430 av Elin Lundgren och Patrik Lundqvist (båda S)

Motion till riksdagen 2019/20:1430 av Elin Lundgren och Patrik Lundqvist båda S Ett enklare system med högkostnadsskydd för mediciner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över systemet med högkostnadsskydd för mediciner så att det blir mer tydligt för medborgarna


Utskottsberedning: 2019/20:SoU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:1430 av Elin Lundgren och Patrik Lundqvist (båda S) (docx, 67 kB) Motion 2019/20:1430 av Elin Lundgren och Patrik Lundqvist (båda S) (pdf, 73 kB)

E-sport

Motion 2019/20:1407 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:1407 av Johan Löfstrand m.fl. S E-sport Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stötta e-sporten som hobby och tillkännager detta för regeringen. Motivering Datorspelandet har under de senaste åren ökat dramatiskt i storlek och organiserar


Utskottsberedning: 2019/20:KrU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:1407 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:1407 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Förbjud spelreklam

Motion 2019/20:1388 av Patrik Lundqvist (S)

Motion till riksdagen 2019/20:1388 av Patrik Lundqvist S Förbjud spelreklam Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att genom pågående utredning se över möjligheten att begränsa eller förbjuda spelreklam och tillkännager detta för regeringen. Motivering Spelsajter på nätet


Utskottsberedning: 2019/20:KrU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:1388 av Patrik Lundqvist (S) (docx, 67 kB) Motion 2019/20:1388 av Patrik Lundqvist (S) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se