Patrik Norinder (M)

Patrik Norinder (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel lantmästare
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:142 av Marcelind, Ragnwi (kd) 6 februari 2003 Gävle hamn

med anledning av prop. 1992/93:170 Forskning för kunskap och framsteg

Motion 1992/93:Ub125 av Karin Starrin m.fl. (c, kds, m, fp)

Motion till riksdagen 1992/93:Ub125 av Karin Starrin m.fl. c, m, fp, kds med anledning av prop. 1992/93:170 Forskning för kunskap och framsteg Forskning och utveckling tillmäts stor betydelse i dagens samhälle. Det gäller framtiden för näringslivet, den offentliga sektorn och hela regioner. De större industriföretagen


Utskottsberedning: -1992/93:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Stöd till regionala flygplatser i Gävleborg

Motion 1992/93:T715 av Karin Starrin m.fl. (c, kds, m, fp)

Motion till riksdagen 1992/93:T715 av Karin Starrin m.fl. c, m, kds, fp Stöd till regionala flygplatser i Gävleborg Samhället har ett särskilt ansvar för att flygtrafik kan bedrivas i områden med långa avstånd och glest passagerarunderlag eller där det inte går att bedriva trafik efter strikt kommersiella grunder.


Utskottsberedning: -1992/93:TU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Askersundsleden/Bergslagsdiagonalen

Motion 1992/93:T331 av Sigrid Bolkéus m.fl. (s, c, kds, m, nyd, fp)

Motion till riksdagen 1992/93:T331 av Sigrid Bolkéus m.fl. s, m, fp, c, kds, nyd Askersundsleden/Bergslagsdiagonalen Inför valet av inriktning av den nationella vägplaneringen för perioden 1994-2003 och därmed sammanhängande val av nationella stråk är det av stor betydelse att valet görs med utgångspunkt från både


Utskottsberedning: -1992/93:TU35
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se