Patrik Norinder (M)

Patrik Norinder (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel lantmästare
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:142 av Marcelind, Ragnwi (kd) 6 februari 2003 Gävle hamn

glukosamin

Skriftlig fråga 2000/01:1500 av Norinder, Patrik (m)

den 9 juli Fråga 2000/01:1500 av Patrik Norinder m till socialminister Lars Engqvist om glukosamin Läkemedelsverket har beslutat att produkter som innehåller glukosamin ska klassificeras som läkemedel. Tillfälliga försäljningstillstånd kan ges med i praktiken orimliga förbehåll. Produkter med sådana tillstånd får endast

Inlämnad: 2001-07-09 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Taiwan som observatör i WHO

Skriftlig fråga 2000/01:880 av Norinder, Patrik (m)

den 14 mars Fråga 2000/01:880 av Patrik Norinder m till utrikesminister Anna Lindh om Taiwan som observatör i WHO Taiwan är en av Asiens högst utvecklade demokratier. I 24 år efter WHO:s grundande 1948 deltog Taiwan som fullvärdig medlem i WHO:s aktiviteter. Genom Folkrepubliken Kinas inträde i FN 1972 tvingades Taiwan

Inlämnad: 2001-03-14 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

skatteväxling för villaägare

Skriftlig fråga 2000/01:306 av Norinder, Patrik (m)

den 27 november Fråga 2000/01:306 av Patrik Norinder m till finansminister Bosse Ringholm om skatteväxling för villaägare Regeringens skatteväxling innebär att skatter på energi och koldioxidutsläpp höjs samtidigt som skatt på arbete sänks. Villaägare får med skatteväxlingen ökade kostnader för uppvärmning och hushållsel

Inlämnad: 2000-11-27 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se