Patrik Norinder (M)

Patrik Norinder (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel lantmästare
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:142 av Marcelind, Ragnwi (kd) 6 februari 2003 Gävle hamn

lagändring av turordningsreglerna

Skriftlig fråga 1998/99:632 av Norinder, Patrik (m)

Fråga 1998/99:632 av Patrik Norinder m till statsrådet Mona Sahlin om lagändring av turordningsreglerna den 18 maj Med anledning av riksdagens beslut om att regeringen utan dröjsmål skall komma med förslag om ändring av turordningsreglerna i LAS ställde jag den 5 maj en fråga till statsrådet. Formuleringen var: När

Inlämnad: 1999-05-18 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

lagförslag om turordningsreglerna

Skriftlig fråga 1998/99:604 av Norinder, Patrik (m)

Fråga 1998/99:604 av Patrik Norinder m till näringsministern om lagförslag om turordningsreglerna den 5 maj Riksdagen har begärt att regeringen utan dröjsmål skall komma med ett förslag till ändring i LAS, så att undantag kan medges från turordningsreglerna i företag med färre än tio anställda. I kommentarer till riksdagsbeslutet

Inlämnad: 1999-05-05 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Kemikalieinspektionen

Skriftlig fråga 1998/99:595 av Norinder, Patrik (m)

Fråga 1998/99:595 av Patrik Norinder m till miljöministern om Kemikalieinspektionen den 29 april Enligt Svenska Dagbladet den 28 april har Kemikalieinspektionens KemI generaldirektör Gunnar Bengtsson slagit larm hos Miljödepartementet att man inte klarar sina åtaganden. De ekonomiska förutsättningarna gör att KemI

Inlämnad: 1999-04-29 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se