Patrik Norinder (M)

Patrik Norinder (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel lantmästare
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:142 av Marcelind, Ragnwi (kd) 6 februari 2003 Gävle hamn

statliga satsningar på nya miljöarbeten

Interpellation 2001/02:102 av Norinder, Patrik (m)

den 23 november Interpellation 2001/02:102 av Patrik Norinder m till näringsminister Björn Rosengren om statliga satsningar på nya miljöarbeten Regeringen beslöt 1998 att försöka slå två flugor i en smäll. Då infördes lokala investeringsprogram i syfte att skapa fler riktiga arbeten och ett mer ekologiskt Sverige.

Inlämnad: 2001-11-23 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

svensk arbetsmarknad

Interpellation 2001/02:60 av Norinder, Patrik (m)

den 8 november Interpellation 2001/02:60 av Patrik Norinder m till näringsminister Björn Rosengren om svensk arbetsmarknad Tudelningen av den svenska arbetsmarknaden fortsätter. Fortfarande är den sammanlagda arbetslösheten i Norrbotten fyra gånger så omfattande som den är i Stockholms län. I Gävleborgs län är arbetslösheten

Inlämnad: 2001-11-08 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se