Patrik Norinder (M)

Patrik Norinder (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel lantmästare
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:142 av Marcelind, Ragnwi (kd) 6 februari 2003 Gävle hamn

med anledning av prop. 2001/02:151 Tillsynen över arbetslöshetsförsäkringen

Motion 2001/02:A6 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:A6 av Mikael Odenberg m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:151 Tillsynen över arbetslöshetsförsäkringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om tillsynsmyndighetens uppgifter gentemot Arbetsmarknadsverket. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2001/02:AU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:137 Handel med skogsfrö och skogsplantor

Motion 2001/02:MJ33 av Göte Jonsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:MJ33 av Göte Jonsson m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:137 Handel med skogsfrö och skogsplantor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ansvarigs rätt att närvara vid myndighetskontroll. Motivering I proposition 2001/02:137


Utskottsberedning: 2001/02:MJU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av skr. 2001/02:173 En samlad naturvårdspolitik

Motion 2001/02:MJ32 av Göte Jonsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:MJ32 av Göte Jonsson m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:173 En samlad naturvårdspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om målkonflikter. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs


Utskottsberedning: 2001/02:MJU24
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se