Patrik Norinder (M)

Patrik Norinder (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel lantmästare
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:142 av Marcelind, Ragnwi (kd) 6 februari 2003 Gävle hamn

kontantbetalning till Telia

Skriftlig fråga 1997/98:962 av Norinder, Patrik (m)

Fråga 1997/98:962 av Patrik Norinder m till kommunikationsministern om kontantbetalning till Telia den 29 juli Är svenska sedlar och mynt inte gångbara betalningsmedel i Sverige längre För att betala en Teliaräkning i dag måste detta ske genom bank, post eller dataöverföring. Många kunder upplever detta som både dyrt

Inlämnad: 1998-07-29 Besvarare: näringsminister Anders Sundström (S)

råtallolja

Skriftlig fråga 1997/98:624 av Norinder, Patrik (m)

Fråga 1997/98:624 av Patrik Norinder m till finansministern om råtallolja Arizona Chemicals tillverkar produkter baserade på råtallolja i Söderhamns kommun. Industrin där är världsledande inom sitt område. Nu hotas anläggningen och de ca 200 anställda av att inga investeringar förläggs till Sandarne på grund av att

Inlämnad: 1998-04-02 Besvarare: statsrådet Thomas Östros (S)

energipolitiken

Skriftlig fråga 1997/98:442 av Norinder, Patrik (m)

Fråga 1997/98:442 av Patrik Norinder m till näringsministern om energipolitiken I energiuppgörelsen står bl.a. att Energipolitiken skall bidra till att stabila förutsättningar skapas för ett konkurrenskraftigt näringslivI dag den 12 februari skriver bl.a. två kommunalråd från mitt hemlän i DN Debatt att den nya elskatten

Inlämnad: 1998-02-13 Besvarare: statsrådet Thomas Östros (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se