Patrik Norinder (M)

Patrik Norinder (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel lantmästare
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:142 av Marcelind, Ragnwi (kd) 6 februari 2003 Gävle hamn

översvämningar i södra Norrland

Skriftlig fråga 1999/2000:1259 av Norinder, Patrik (m)

den 28 juli Fråga 1999/2000:1259 av Patrik Norinder m till miljöminister Kjell Larsson om översvämningar i södra Norrland Södra Norrland drabbades veckorna 29 och 30 av översvämning. Vattenmängderna översteg tidigare mycket höga nivåer, och översvämningarna orsakade stora materiella skador för enskilda och olika offentliga

Inlämnad: 2000-07-31 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

återuppbyggnaden med anledning av översvämningarna i södra Norrland

Skriftlig fråga 1999/2000:1256 av Norinder, Patrik (m)

den 28 juli Fråga 1999/2000:1256 av Patrik Norinder m till näringsminister Björn Rosengren om återuppbyggnaden med anledning av översvämningarna i södra Norrland Översvämningen i södra Norrland under sommaren förorsakade stora materiella skador. Ett omfattande återuppbyggnadsarbete måste nu ta vid i de kommuner i södra

Inlämnad: 2000-07-31 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

domstolsväsendet i Gävleborgs län

Skriftlig fråga 1999/2000:912 av Norinder, Patrik (m)

den 9 maj Fråga 1999/2000:912 av Patrik Norinder m till justitieminister Laila Freivalds om domstolsväsendet i Gävleborgs län Reformeringen av domstolsväsendet genomförs av regeringen utan att riksdagen spelar en avgörande roll. Avigsidan av detta kommer till tydligt uttryck i regeringens beslut att lägga samman Ljusdals

Inlämnad: 2000-05-11 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se