Patrik Norinder (M)

Patrik Norinder (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel lantmästare
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:142 av Marcelind, Ragnwi (kd) 6 februari 2003 Gävle hamn

Jordbruksverkets uppföljning av beslut

Skriftlig fråga 2004/05:1071 av Norinder, Patrik (m)

den 24 februari Fråga 2004/05:1071 av Patrik Norinder m till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om Jordbruksverkets uppföljning av beslut Enligt djurskyddsförordningen 1988:539 78 får Jordbruksverket fatta beslut om att prova ny teknik ur djurskyddssynpunkt. Den automatiserade mjölkningen, robotmjölkning, har efter

Inlämnad: 2005-02-25 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

med anledning av prop. 2004/05:22 Diskriminering inom det sociala området på grund av sexuell läggning

Motion 2004/05:A3 av Anders G Högmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2004/05:A3 av Anders G Högmark m.fl. m med anledning av prop. 2004/05:22 Diskriminering inom det sociala området på grund av sexuell läggning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en sammanhållen diskrimineringslagstiftning. Riksdagen


Utskottsberedning: 2004/05:AU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Utgiftsområdena 13 och 14 Arbetsmarknadspolitik

Motion 2004/05:A340 av Anders G Högmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2004/05:A340 av Anders G Högmark m.fl. m Utgiftsområdena 13 och 14 Arbetsmarknadspolitik 1 Sammanfattning En väl fungerande arbetsmarknad och arbetsmarknadspolitik i vid mening är viktig för att säkerställa att de människor som drabbas av arbetslöshet snabbt återkommer i arbete och inte fastnar


Utskottsberedning: 2004/05:AU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se