Patrik Norinder (M)

Patrik Norinder (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel lantmästare
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

demografisk utmaning för arbetsmarknaden

Interpellation 2004/05:168 av Odell, Mats (kd)

den 18 november Interpellation 2004/05:168 av Mats Odell kd till finansminister Pär Nuder om demografisk utmaning för arbetsmarknaden Om tre år kommer andelen av befolkningen som är i arbetsför ålder att börja minska. Stora pensionsavgångar för de som föddes under 1940-talet kommer då inte längre att matchas av nyinflödet

Inlämnad: 2004-11-18 Besvarare: Pär Nuder (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: demografisk utmaning för arbetsmarknaden

Gävle hamn

Interpellation 2002/03:142 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 28 januari Interpellation 2002/03:142 av Ragnwi Marcelind kd till statsrådet Ulrica Messing om Gävle hamn I en interpellationsdebatt med Ulrica Messing den 15 oktober diskuterades framtiden för Gävle hamn. Då fanns optimism över att Gävle kommun samma dag tecknat kontrakt med PMS och Cliffstone. Hela affären har

Inlämnad: 2003-01-28 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Gävle hamn

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se