Patrik Norinder (M)

Patrik Norinder (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel lantmästare
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:142 av Marcelind, Ragnwi (kd) 6 februari 2003 Gävle hamn

med anledning av prop. 2005/06:113 Ökad kontroll av vapen

Motion 2005/06:Ju23 av Patrik Norinder och Ulf Sjösten (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändring i vapenlagen om skrotning av vapen. Riksdagen avslår regeringens förslag till ändring i vapenlagen vad gäller skärpta regler för utlåning. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om uppsiktsutlåning. Riksdagen


Utskottsberedning: 2005/06:JuU29
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2005/06:Ju23 av Patrik Norinder och Ulf Sjösten (m) (doc, 43 kB)

En modern lärlingsutbildning

Motion 2005/06:Ub515 av Anders G Högmark m.fl. (m)

1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om införande av en företagsinriktad lärlingsutbildning. 2 Ungdomars inträde på arbetsmarknaden stort problem 2.1 Arbetsmarknadspolitiken har misslyckats Den nuvarande arbetsmarknadspolitiken fungerar inte tillräckligt


Utskottsberedning: 2005/06:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ub515 av Anders G Högmark m.fl. (m) (doc, 47 kB)

Anslagsmotion utgiftsområde 6 Försvar samt beredskap mot sårbarhet

Motion 2005/06:Fö259 av Ola Sundell m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar med följande ändringar i förhållande till regeringens förslag anslagen under utgiftsområde 6 enligt uppställningen: Regeringens förslag Vårt förslag 6:1 Förbandsverksamhet, beredskap och fredsfrämjande insatser 6:2 Materiel, anläggningar samt forskning och utveckling


Utskottsberedning: 2005/06:FöU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Fö259 av Ola Sundell m.fl. (m) (doc, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se