Patrik Norinder (M)

Patrik Norinder (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel lantmästare
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:142 av Marcelind, Ragnwi (kd) 6 februari 2003 Gävle hamn

med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition

Motion 1998/99:Fi33 av Göte Jonsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Fi33 av Göte Jonsson m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition Stärk jordbrukets konkurrenskraft genom skattesänkning Inledning Sveriges behov av företagande och tillväxt är alltmera uppenbart. Endast inom ramen för en politik som är klart inriktad


Utskottsberedning: -----1998/99:FiU20
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition

Motion 1998/99:Fi20 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Fi20 av Mikael Odenberg m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition Anställningsstöd för långtidsarbetslösa Regeringen föreslår att ett förstärkt anställningsstöd införs under år 1999 för arbetslösa med långa inskrivningstider på arbetsförmedlingen.


Utskottsberedning: --1998/99:FiU27
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:80 Kasinospel i Sverige m.m.

Motion 1998/99:Kr8 av Elisabeth Fleetwood m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Kr8 av Elisabeth Fleetwood m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:80 Kasinospel i Sverige m.m. Propositionen I föreliggande proposition föreslår regeringen att högst sex kasinon av internationell typ skall tillåtas i Sverige. Inledningsvis kommer fyra kasinon att tillåtas. Redan från


Utskottsberedning: ------1998/99:KrU11
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se