Patrik Norinder (M)

Patrik Norinder (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel lantmästare
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:142 av Marcelind, Ragnwi (kd) 6 februari 2003 Gävle hamn

glukosamin

Skriftlig fråga 2000/01:1500 av Norinder, Patrik (m)

den 9 juli Fråga 2000/01:1500 av Patrik Norinder m till socialminister Lars Engqvist om glukosamin Läkemedelsverket har beslutat att produkter som innehåller glukosamin ska klassificeras som läkemedel. Tillfälliga försäljningstillstånd kan ges med i praktiken orimliga förbehåll. Produkter med sådana tillstånd får endast

Inlämnad: 2001-07-09 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

med anledning av skr. 2000/01:142 Arbetsmarknadsverkets organisation

Motion 2000/01:A22 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:A22 av Odenberg, Mikael m med anledning av skr. 2000/01:142 Arbetsmarknadsverkets organisation Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en sammanslagning av AMS och länsarbetsnämnderna till en gemensam myndighet. Arbetsmarknadsstyrelsen


Utskottsberedning: -2001/02:AU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 2000/01:130 Svenska miljömål - delmål och åtgärdsstrategi

Motion 2000/01:MJ45 av Göte Jonsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:MJ45 av Jonsson, Göte m med anledning av prop. 2000/01:130 Svenska miljömål delmål och åtgärdsstrategier 1 Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om de grundläggande värdena för prioriteringarna i arbetet med att uppnå


Utskottsberedning: -2001/02:MJU3
Riksdagsbeslut (35 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se