Paula Holmqvist (S)

Paula Holmqvist (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 160
Titel Undersköterska.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865217
E-post paula.holmqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot försvarsutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och 16. Ledamot i Rikshemvärnsrådet 15-.
  • Föräldrar

    Skolvaktmästaren Kjell Magnusson och butiksbiträdet Kerstin Magnusson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola Vänersborg, slutår 82.
  • Anställningar

    Undersköterska, Vänersborgs lasarett 83-84. Undersköterska, Björkåsens sjukhem, Bengtsfors 85.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Strålsäkerhetsmyndighetens insynsråd 15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Högskolan Väst

Motion 2019/20:2324 av Mats Wiking m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2324 av Mats Wiking m.fl. S Högskolan Väst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Högskolan Väst och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige behöver fler högskoleutbildade eftersom framtidens arbetsliv kräver välutbildad personal.


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:2324 av Mats Wiking m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:2324 av Mats Wiking m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

En bättre utbildning möjliggör ett bättre arbetsliv

Motion 2019/20:2320 av Johan Büser m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2320 av Johan Büser m.fl. S En bättre utbildning möjliggör ett bättre arbetsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om matchningsproblematiken och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: KrU UbU

Motion 2019/20:2320 av Johan Büser m.fl. (S) (docx, 75 kB) Motion 2019/20:2320 av Johan Büser m.fl. (S) (pdf, 105 kB)

Ny struktur för hälso- och sjukvården

Motion 2019/20:3286 av Gunilla Svantorp m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3286 av Gunilla Svantorp m.fl. S Ny struktur för hälso- och sjukvården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av strukturreformer för att vården ska ges nära befolkningen och ges som öppenvård i första hand och tillkännager detta för


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:3286 av Gunilla Svantorp m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3286 av Gunilla Svantorp m.fl. (S) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se