Pavel Gamov (-)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Skåne läns södra
Född år 1989

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-03-13

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2015-02-18 – 2019-03-13

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot EU-nämnden 14-. Suppleant utrikesutskottet 14-. Ledamot Valprövningsnämnden 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sverigedemokraternas politik för internationellt bistånd

Motion 2016/17:2504 av Jeff Ahl m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2504 av Jeff Ahl m.fl. SD Sverigedemokraternas politik för internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka biståndet till internationell flyktinghjälp och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2016/17:UU15 2016/17:UU2
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): 16 avslag

Motion 2016/17:2504 av Jeff Ahl m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2016/17:2504 av Jeff Ahl m.fl. (SD) (pdf, 125 kB)

Fyra tågspår mellan Uppsala och Stockholm

Motion 2016/17:1741 av Pavel Gamov (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:1741 av Pavel Gamov SD Fyra tågspår mellan Uppsala och Stockholm Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheterna till och planera för fyra tågspår mellan Uppsala och Stockholm och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1741 av Pavel Gamov (SD) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:1741 av Pavel Gamov (SD) (pdf, 56 kB)

Fler postombud på landsbygden

Motion 2016/17:1740 av Pavel Gamov (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:1740 av Pavel Gamov SD Fler postombud på landsbygden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utöka antalet postombud på landsbygden och tillkännager detta för regeringen. Motivering Postens service har under det senaste dryga decenniet kraftigt


Utskottsberedning: 2016/17:TU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1740 av Pavel Gamov (SD) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:1740 av Pavel Gamov (SD) (pdf, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se