Per-Arne Håkansson (S)

Per-Arne Håkansson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 260
Titel Journalist/Ombudsman.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864977
E-post per-arne.hakansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2015-02-01 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 15-. Suppleant konstitutionsutskottet 14- och näringsutskottet 14-15. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Gert Håkansson och Anna-Lisa Håkansson, f. Persson.
  • Utbildning

    Grundskola och gymnasieskola.
  • Anställningar

    Journalist, Helsingborgs Dagblad 83. Journalist, tidningen Arbetet, Malmö 83-99. Ombudsman, Socialdemokraterna i Helsingborg 99-10. Ombudsman, Socialdemokraterna i Skåne 10-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, ordförande, Åstorps kommun 08-. Ledamot, kommunstyrelsen, Åstorps kommun 02-14. Ledamot, fritidsnämnden, Åstorps kommun 91-94. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Åstorps kommun 02-10. Vice ordförande, kultur- och fritidsnämnden, Åstorps kommun 94-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, bolagsstyrelseledamot, nöjesparken Sundspärlan AB, Helsingborg 00-. Programledare, Radio FM Helsingborg. Medlem, Sveriges författarförbund. Kassör, föreningen Sportpennorna i Helsingborg och Nordvästra Skåne 86-00). Kyrkopolitiskt ansvarig, Socialdemokraterna i Skåne 10-14. Samordnare för utvecklings- och folkrörelsesamarbete i norra Öresund, Nordvästra Skåne-Själland/Helsingör 00-10.
  • Litteratur

    24 år och elva dagar - boken om vägen tillbaka till allsvenskan för Helsingborgs IF (utgiven på Sportförlaget, 92). Stilla samtal före dansen - debattbok (utgiven på Benitti förlag, 07). Diktarnas Helsingborg (tillsammans med andra, 04). Redaktör för Helsingborgs idrottsårsbok (utgiven av föreningen Idrottsarkivet).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nordiskt samarbete

Skriftlig fråga 2019/20:173 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2019/20:173 Nordiskt samarbete av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Anna Hallberg S Den nordiska samhällsmodellen är ett begrepp. Den bygger på öppna demokratier, välfärd och jämställdhet i fokus. Samarbetet är sedan över 60 år tillbaka väl förankrat i våra respektive parlament och har också en relativt god folklig

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:173 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 88 kB)

Missa inte kvinnorna, jämställdheten och kooperativen i demokratioffensiven och den feministiska biståndspolitiken

Motion 2019/20:3274 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3274 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. S Missa inte kvinnorna, jämställdheten och kooperativen i demokratioffensiven och den feministiska biståndspolitiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att jämställdhetens och kooperationens kraft för


Utskottsberedning: 2019/20:UU2

Motion 2019/20:3274 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3274 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

E-recept i hela Norden

Motion 2019/20:3281 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3281 av Lars Mejern Larsson m.fl. S E-recept i hela Norden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att nordiska medborgare ska kunna hämta ut e-recept i hela Norden och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det ska vara enkelt att resa,


Utskottsberedning: 2019/20:SoU6

Motion 2019/20:3281 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3281 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se