Per Åsling (C)

Per Åsling (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Jämtlands län, plats 48
Titel Lantbrukare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864753
E-post per.asling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Förste vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Förste vice ordförande 2019-03-05 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2019-03-05
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-10-13
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-10-21 – 2014-10-07

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-11, finansutskottet 11-14 och ordförande skatteutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 06-11 och 14-, skatteutskottet 06-10 och EU-nämnden 11-14.
  • Föräldrar

    Lantbrukarna Nils Åsling och Karin Åsling, f. Frändén.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Östersund, slutår 76. Högskolekurser.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Statens ungdomsråd 78-80, Högskolestyrelsen i Östersund 79-93 och Arbetsförmedlingsstyrelsen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 82-91.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Centerpartiet i Jämtlands län 78-94. Ledamot, CUF:s förbundsstyrelse 80-84. Styrelseordförande, Trångsviksbolaget och Ekonord Invest AB.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skattefusket i taxinäringen

Skriftlig fråga 2018/19:753 av Per Åsling (C)

Fråga 2018/19:753 Skattefusket i taxinäringen av Per Åsling C till Finansminister Magdalena Andersson S Skatteverket presenterade den 12 februari fokusområden för myndighetens arbete under 2019. Taxinäringen var inte en av de identifierade branscherna. Detta trots att näringen länge präglats av utbrett skattefusk. I januari

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:753 av Per Åsling (C) (pdf, 88 kB)

Konkurrens i taxinäringen

Skriftlig fråga 2018/19:752 av Per Åsling (C)

Fråga 2018/19:752 Konkurrens i taxinäringen av Per Åsling C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Sveriges regelverk för taxiverksamhet måste utformas på ett sådant sätt att det är lätt att göra rätt för sig. Både taxitrafiklagen 2012:211 och lagen om redovisningscentraler för taxitrafik 2014:1020 specificerar hur

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-20 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:752 av Per Åsling (C) (pdf, 87 kB)

Energiskatt

Skriftlig fråga 2018/19:730 av Per Åsling (C)

Fråga 2018/19:730 Energiskatt av Per Åsling C till Finansminister Magdalena Andersson S Alliansregeringens proposition 2009/10:144 om bättre skattemässiga förutsättningar för biogas samt för landansluten el till fartyg i hamn gäller från den 1 januari 2011. I den reducerades energiskatten till 0,5 öre per kilowattimme

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:730 av Per Åsling (C) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se