Per Bolund (MP)

Per Bolund (MP)

Statsråd

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 80
Titel Fil. mag.
Född år 1971

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör
    • Finansdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2011-09-16 – 2014-10-02
    • Ordinarie 2009-01-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2008-09-01 – 2008-12-31
    • Ordinarie 2006-10-03 – 2008-08-31
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2019-05-04 –
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2011-09-19 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-10-01
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-10-01
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-12-14 – 2008-10-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-11
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-10 och 11-. Ledamot näringsutskottet 06-10 och finansutskottet 11-14. Suppleant försvarsutskottet 06-08, trafikutskottet 06-08, EU-nämnden 06-10 och miljö- och jordbruksutskottet 09-10. Politiskt sakkunnig, Näringsdepartementet 02-06. Statsråd (finansmarknads-, konsument- och biträdande finansminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Professorn Lars Bolund och professorn Christina Bolund, f. Trapp.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Södra latin i Stockholm, 86-89. Fil.mag. biologi, Stockholms universitet och University of Stirling i Skottland 92-96. Doktorandstudier i systemekologi, Stockholms universitet 00-02.
  • Anställningar

    Forskningsassistent, Forskningsgruppen för miljöstrategiska studier 97-99.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot av Miljömålsberedningen 06-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 98-06. Ledamot, stadsdelsnämnd Maria-Gamla stan 94-98 och gatu- och fastighetsnämnden/trafiknämnden 98-06. Oppositionsborgarråd, Stockholms stad 10-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Unga vuxna utan eget boende

Svar på skriftlig fråga 2019/20:458 besvarad av Statsrådet Per Bolund (MP)

Svar på fråga 2019/20:458 av Lars Beckman M Unga vuxna utan eget boende Lars Beckman har med anledning av Hyresgästföreningens rapport Unga vuxnas boende i Sverige 2019 frågat mig vilka konkreta åtgärder jag avser att vidta för att antalet ofrivilligt hemmaboende unga vuxna ska minska i Sverige till nästa mätning. Jag

Svarsdatum: 2019-12-03 Frågeställare: Lars Beckman (M)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:458 besvarad av Statsrådet Per Bolund (MP) (docx, 84 kB)

Kreditrestriktioners inverkan på bostadsmarknaden

Interpellation 2019/20:131 av Ola Johansson (C)

Interpellation 2019/20:131 Kreditrestriktioners inverkan på bostadsmarknaden av Ola Johansson C till Statsrådet Per Bolund MP Från att tidigare ha legat på en relativt hög men ändå otillräcklig nivå har bostadsbyggandet återigen fallit. Det är allvarligt, då lejonparten av Sveriges kommuner uppger att det råder bostadsbrist

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2019/20:131 av Ola Johansson (C) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kreditrestriktioners inverkan på bostadsmarknaden

Outsourcing av svensk betalningsinfrastruktur

Interpellation 2019/20:130 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2019/20:130 Outsourcing av svensk betalningsinfrastruktur av Mattias Karlsson i Luleå M till Statsrådet Per Bolund MP Sverige är ett världsledande land inom Fintech där svenska företag uppfinner nya innovativa lösningar och tjänster som hjälper våra medborgare i deras vardag. Ett tydligt exempel är Swish,

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2019/20:130 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Outsourcing av svensk betalningsinfrastruktur

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se