Per Söderlund (SD)

Per Söderlund (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 271
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.soderlund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-02-01 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-02-06 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:KU20 17 juni 2019 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2018/19:KU30 15 maj 2019 Författningsfrågor
Debatt om förslag 2018/19:KU31 24 april 2019 Kommunala och regionala frågor
Interpellationsdebatt 2018/19:142 av Per Söderlund (SD) 12 april 2019 Tjänstemannaansvar

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2019/20:2635 av Matheus Enholm m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2635 av Matheus Enholm m.fl. SD Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Den svenska myndighetstraditionen är mycket gammal och har länge


Utskottsberedning: 2019/20:KU1

Motion 2019/20:2635 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2019/20:2635 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (pdf, 113 kB)

Folkmordet 1915

Motion 2019/20:958 av Per Söderlund (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:958 av Per Söderlund SD Folkmordet 1915 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att erkänna folkmordet 1915 och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under folkmordet 1915 och efterföljande år utsattes flera folkslag inom Osmanska riket


Utskottsberedning: UU

Motion 2019/20:958 av Per Söderlund (SD) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:958 av Per Söderlund (SD) (pdf, 71 kB)

Slopad indexuppräkning av bensinskatten

Motion 2019/20:957 av Per Söderlund (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:957 av Per Söderlund SD Slopad indexuppräkning av bensinskatten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om slopad indexuppräkning av bensinskatten och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är ett till ytan stort land med utspridd


Utskottsberedning: SkU

Motion 2019/20:957 av Per Söderlund (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:957 av Per Söderlund (SD) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se