Per Sundgren (V)

Per Sundgren (V)

Tidigare ersättare

Parti Vänsterpartiet
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1997-10-07

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1997-09-06 – 1997-10-07
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1997-09-19 – 1997-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

chefslönerna i stat och kommun

Skriftlig fråga 1997/98:27 av Sundgren, Per (v)

Fråga 1997/98:27 av Per Sundgren v till finansministern om chefslönerna i stat och kommun Personligen tycker jag att alla människor borde ha ungefär lika lön, eftersom de mänskliga behoven är ungefär desamma. Om utgångspunkten dessutom är alla människors lika värde går det inte att moraliskt försvara stora löneskillnader.

Inlämnad: 1997-09-26 Besvarare: finansminister Erik Åsbrink (S)

bostadsmarknaden

Skriftlig fråga 1997/98:19 av Sundgren, Per (v)

Fråga 1997/98:19 av Per Sundgren v till inrikesministern om bostadsmarknaden Bostadssökande med låga inkomster och fel hudfärg sorteras och diskrimineras dagligen på bostadsmarknaden av privata fastighetsägare, men också av allmännyttiga bostadsbolag. Detta vet alla som har kunskap om bostadsmarknaden. Detta har bekräftats

Inlämnad: 1997-09-23 Besvarare: inrikesminister Jörgen Andersson (S)

Vissa studiestödsfrågor

Motion 1997/98:Ub708 av Britt-Marie Danestig m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub708 av Britt-Marie Danestig m.fl. v Vissa studiestödsfrågor 1 Tågresor för studenter med föräldraansvar Vi vill att livslångt lärande skall bli verklighet i Sverige att människor skall återkomma till utbildning under sitt yrkesliv. Vänsterpartiet anser att för att detta skall vara möjligt


Utskottsberedning: ---1997/98:SoU10 1997/98:TU1 1997/98:UbU14
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se