Peter Helander (C)

Peter Helander (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Dalarnas län, plats 309
Titel Egen företagare.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post peter.helander[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-01-11 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2019-03-14 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-03-14
    • Suppleant 2016-01-13 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-01-13 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-04-20 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16-. Suppleant finansutskottet 16-, försvarsutskottet 16- och näringsutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Leif Helander och Eila Helander, f. Tervo.
  • Utbildning

    Tekniskt gymnasium 77-80, 81-82. Fallskärmsjägarskolan 80-81. Polishögskolan 82. Flygvapnets officershögskola 83-84.
  • Anställningar

    Flygförare i flygvapnet 83-88. Reservofficer i flygvapnet 88-93. Pilot i SAS 88-12. Egen företagare 94-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i den parlamentariska kommittén En kommunallag för framtiden 14-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mora 02-. Ordförande, kommunfullmäktige 14-. Kommunstyrelseledamot 02-12. Kommunstyrelseordförande 06-10. Kommunalråd, Mora 10-12. Ordförande, byggnadsnämnden 12-14. Ledamot, Region Dalarna 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kretsordförande, Centerpartiet Mora 06-16. Vice ordförande, Centerpartiet Dalarna 11-15. Ordförande, Centerpartiet Dalarna 14-. Ledamot, SKL:s demokratiberedning 07-15. Vice ordförande, SKL:s demokratiberedning 11-15. Ledamot, Stiftelsen Zornsamlingarna 07-. Ordförande, IFK Mora Skidklubb 14-15. Ledamot, IFK Mora Skidklubb 12-. Ledamot, riksdagens idrottsklubb 16-. Vd, Siljansringen AB 12-. Ordförande, Siljan Turism AB 12-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En skola att lita på

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. C En skola att lita på Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökat fokus på elevernas kunskapsutveckling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: JuU UbU

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 87 kB) Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 137 kB)

Digitalisering

Motion 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. C Digitalisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att de gröna näringarnas kontakter med myndigheter bör underlättas genom En dörr in och genom ökad digitalisering av tillståndsprocesser och tillkännager


Utskottsberedning: FöU KU MJU NU SkU 2019/20:FiU22 2019/20:FiU25 2019/20:TU5

Motion 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. (C) (docx, 81 kB) Motion 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. (C) (pdf, 108 kB)

En trygg och tillgänglig vård med patienten i centrum

Motion 2019/20:3109 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3109 av Annie Lööf m.fl. C En trygg och tillgänglig vård med patienten i centrum Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering En trygg och tillgänglig vård med patienten i centrum Stärkt patientlag för att korta köerna Förbättrad information om väntetider inför behandling


Utskottsberedning: SoU UbU 2019/20:SoU4

Motion 2019/20:3109 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 90 kB) Motion 2019/20:3109 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 145 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se