Peter Jutterström (M)

Peter Jutterström (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-11-01 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2012-11-13 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:KrU11 17 juni 2014 Lättare att läsa
Debatt om förslag 2013/14:KrU10 17 juni 2014 Kyrkoantikvarisk ersättning och övriga kulturarvsfrågor
Debatt om förslag 2013/14:KrU5 5 maj 2014 Politik för det civila samhället m.m.
Debatt om förslag 2012/13:KrU10 23 maj 2013 Politik för det civila samhället, folkbildning och trossamfund

Om åldersreglering gällande adoptionsföräldrar vid internationell adoption

Motion 2013/14:So317 av Peter Jutterström (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So317 av Peter Jutterström M Om åldersreglering gällande adoptionsföräldrar vid internationell adoption M1479 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över Socialstyrelsens rekommendation om ålder på adoptionsföräldrar


Utskottsberedning: 2013/14:SoU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So317 av Peter Jutterström (M) (doc, 56 kB)

Utöka apotekens roll för att avlasta vården

Motion 2013/14:So316 av Peter Jutterström (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So316 av Peter Jutterström M Utöka apotekens roll för att avlasta vården M1293 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna att bättre använda apoteken som en resurs för hälso- och sjukvård. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:SoU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So316 av Peter Jutterström (M) (doc, 55 kB)

Vapenlicens och pluggade vapen

Motion 2013/14:Ju246 av Peter Jutterström (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju246 av Peter Jutterström M Vapenlicens och pluggade vapen M1507 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att lagstiftningen gällande kombinationen obrukbara vapen och licens bör ses över. Motivering I dag har vi en


Utskottsberedning: 2013/14:JuU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ju246 av Peter Jutterström (M) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se