Petter Löberg (S)

Petter Löberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 43
Titel Gymnasielärare.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864775
E-post petter.loberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ordförande 2019-02-05 –
    • Ledamot 2019-01-31 – 2019-02-05

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (ersättare 100216-100331). Ledamot justitieutskottet 14-. Extra suppleant konstitutionsutskottet 10 och finansutskottet 10. Suppleant konstitutionsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Mentalskötaren Jan-Erik Löberg och psykiatrisjuksköterskan Britt-Marie Rundberg.
  • Utbildning

    Bäckängsgymnasiet, Borås, slutår 87. Ämneslärarexamen, Göteborgs universitet 96.
  • Anställningar

    Bäckängsgymnasiet, 90-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    2014 års sexualbrottskommitté 14-16. Rättshjälpsnämnden 16-. Kriminalvårdens insynsråd 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Borås 91-14. Ledamot i kommunstyrelsen, Borås. Vice ordförande i gatunämnden, Borås. Vice ordförande, stadsdelsnämnd Öster. Ledamot, Borås Energi och Miljö.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:JuU5 13 november 2019 Kamerabevakning i brottsbekämpningen - ett enklare förfarande
Debatt om förslag 2018/19:JuU15 3 april 2019 Unga lagöverträdare
Debatt om förslag 2017/18:JuU16 21 mars 2018 Kriminalvårdsfrågor

Undvik framtida båthaverier

Motion 2019/20:2617 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2617 av Lars Mejern Larsson m.fl. S Undvik framtida båthaverier Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att besiktningskrav och regelbundna kontroller ska gälla även restaurangbåtar och restaurangpråmar och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:TU8

Motion 2019/20:2617 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2617 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Ny struktur för hälso- och sjukvården

Motion 2019/20:3286 av Gunilla Svantorp m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3286 av Gunilla Svantorp m.fl. S Ny struktur för hälso- och sjukvården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av strukturreformer för att vården ska ges nära befolkningen och ges som öppenvård i första hand och tillkännager detta för


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:3286 av Gunilla Svantorp m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3286 av Gunilla Svantorp m.fl. (S) (pdf, 88 kB)

Nationell insatsstyrka mot livsmedelsfusk

Motion 2019/20:3317 av Joakim Sandell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3317 av Joakim Sandell m.fl. S Nationell insatsstyrka mot livsmedelsfusk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om insatser mot livsmedelsfusk och tillkännager detta för regeringen. Motivering Livsmedelsfusket är omfattande i Europa och Sverige.


Utskottsberedning: 2019/20:MJU2

Motion 2019/20:3317 av Joakim Sandell m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3317 av Joakim Sandell m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se