Pierre Schori (S)

Pierre Schori (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Född år 1938

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1999-06-14

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1994-10-08 – 1999-06-14
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-07
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03
    • ESK-delegationen

    • Vice ordförande 1993-01-21 – 1994-10-03
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 1994-10-07 – 1996-03-22
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

sexualupplysning och unga kvinnor

Skriftlig fråga 1997/98:561 av Halvarsson, Isa (fp)

Fråga 1997/98:561 av Isa Halvarsson fp till statsrådet Pierre Schori om sexualupplysning och unga kvinnor Flickebarnets villkor uppmärksammades i ett särskilt kapitel i den handlingsplan som antogs vid FN:s kvinnokonferens i Beijing. Konventionen om barnets rättigheter är en viktig utgångspunkt i detta kapitel, vilket

Inlämnad: 1998-03-13 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi54 av Ingvar Carlsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi54 av Ingvar Carlsson m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringsproposition Sätt Sverige i arbete Inledning och sammanfattning Vi socialdemokrater ger inte upp kampen mot arbetslösheten. Vi vill


Utskottsberedning: -----------------1993/94:FiU20 1993/94:JoU32
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): , , 17 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi30 av Ingvar Carlsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi30 av Ingvar Carlsson m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringspropositionen En ny ekonomisk politik Innehåll 1. Sveriges väg ur krisen2 2. De förlorade åren4 3. Hur hamnade Sverige i krisen6


Utskottsberedning: --1993/94:FiU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.