Rebecka Le Moine (MP)

Rebecka Le Moine (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 181
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post rebecka.le.moine[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-10-02 – 2020-10-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 12 september 2019 Frågestund
Frågestund 9 maj 2019 Frågestund
Frågestund 4 april 2019 Frågestund

Gynna demokratiska företag

Motion 2019/20:3307 av Rebecka Le Moine (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:3307 av Rebecka Le Moine MP Gynna demokratiska företag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla ekonomi- och företagsutbildningar bör inkludera kooperativa företagsformer och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: CU UbU

Motion 2019/20:3307 av Rebecka Le Moine (MP) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3307 av Rebecka Le Moine (MP) (pdf, 75 kB)

Incitament för ett miljövänligt skogsbruk

Motion 2019/20:3308 av Rebecka Le Moine (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:3308 av Rebecka Le Moine MP Incitament för ett miljövänligt skogsbruk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda en skogsvårdsfond som finansieras av skogssektorn för att kompensera de markägare som vill skydda värdefull natur samt ställa


Utskottsberedning: MJU SkU

Motion 2019/20:3308 av Rebecka Le Moine (MP) (docx, 75 kB) Motion 2019/20:3308 av Rebecka Le Moine (MP) (pdf, 89 kB)

Rovdjurspolitik

Motion 2019/20:2859 av Rebecka Le Moine (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2859 av Rebecka Le Moine MP Rovdjurspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att låta medel från viltvårdsfonden upphandlas enligt principen för offentlig upphandling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: MJU 2019/20:MJU1 2019/20:MJU2

Motion 2019/20:2859 av Rebecka Le Moine (MP) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:2859 av Rebecka Le Moine (MP) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se