Rigmor Stenmark (C)

Rigmor Stenmark (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel f.d. kommunalråd
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1995-10-10
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Säkerheten vid kärnkraftverken med anledning av det senaste olyckstillbudet vid Forsmarks kärnkraftverk

Skriftlig fråga 2005/06:1971 av Stenmark, Rigmor (c)

den 3 augusti Fråga 2005/06:1971 av Rigmor Stenmark c till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Säkerheten vid kärnkraftverken med anledning av det senaste olyckstillbudet vid Forsmarks kärnkraftverk Snabbstoppet vid Forsmarks kärnkraftverk var ett av de allvarligaste tillbuden för en kärnkraftsolycka sedan Tjernobylolyckan

Inlämnad: 2006-08-03 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Militär materiel på Estonia

Skriftlig fråga 2005/06:1697 av Stenmark, Rigmor (c)

den 24 maj Fråga 2005/06:1697 av Rigmor Stenmark c till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Militär materiel på Estonia Det finns fortfarande frågetecken kvar angående det civila passagerarfartyget Estonias förlisning, frågetecken som så långt möjligt måste rätas ut. Det är många som förlorade nära och kära i

Inlämnad: 2006-05-24 Besvarare: Leni Björklund (S)

Övergång från naturgrus till annan materia samt forskning kring detta

Skriftlig fråga 2005/06:1550 av Stenmark, Rigmor (c)

den 8 maj Fråga 2005/06:1550 av Rigmor Stenmark c till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Övergång från naturgrus till annan materia samt forskning kring detta Ballast till byggsektorn är Sveriges till volymen största industriprodukt. Under år 2003 användes mer än 20 miljoner ton naturgrus i Sverige. Det är

Inlämnad: 2006-05-08 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se