Robert Halef (KD)

Robert Halef (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 82
Titel Tandtekniker.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865830
E-post robert.halef[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-01-16 –
    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-01-16
    • Suppleant 2010-10-19 – 2018-10-09
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-04-07 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 10-14, utrikesutskottet 10-14 och 14-, trafikutskottet 10-14, EU-nämnden 10-, justitieutskottet 13-14 och försvarsutskottet 14- .
  • Utbildning

    Tandtekniker, Grantorpskolan i Huddinge.
  • Anställningar

    Gruppledare för Kristdemokraterna, Södertälje kommun 03-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje.
  • Bostadsort

    Södertälje

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Konfiskering av syrianska egendomar i Turkiet

Skriftlig fråga 2016/17:1704 av Robert Halef (KD)

Fråga 2016/17:1704 Konfiskering av syrianska egendomar i Turkiet av Robert Halef KD till Utrikesminister Margot Wallström S Alltsedan 1960-talet har ett stort antal syrianer flytt från Turkiet på grund av etnisk och religiös diskriminering och förföljelse. Över en halv miljon syrianer har tagit sin tillflykt till Europa

Inlämnad: 2017-06-29 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1704 av Robert Halef (KD) (pdf, 82 kB)

Förföljelsen av kristna i Egypten

Skriftlig fråga 2016/17:1528 av Robert Halef (KD)

Fråga 2016/17:1528 Förföljelsen av kristna i Egypten av Robert Halef KD till Utrikesminister Margot Wallström S Egyptens ursprungsbefolkning, kopterna, utgör ca 10 miljoner av Egyptens befolkning på drygt 80 miljoner. Kopterna utsätts i dag för eskalerande attacker på grund av sin kristna tro. Islamismen i Mellanöstern

Inlämnad: 2017-06-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1528 av Robert Halef (KD) (pdf, 93 kB)

med anledning av prop. 2016/17:154 Begränsningar i föräldrapenningen för föräldrar som kommer till Sverige med barn

Motion 2016/17:3695 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3695 av Aron Modig m.fl. KD med anledning av prop. 2016/17:154 Begränsningar i föräldrapenningen för föräldrar som kommer till Sverige med barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget om att begränsa föräldrapenningen för föräldrar som bosätter sig i Sverige med barn som


Utskottsberedning: 2016/17:SfU23
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2016/17:3695 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3695 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se