Robert Hannah (L)

Robert Hannah (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 191
Titel Människorättsjurist.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post robert.hannah[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-05-17 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-03-13 – 2019-05-16
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2019-03-12
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 14-, justitieutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren George Hanna och personliga assistenten Amira Elishia Hanna, f. Khoshow.
  • Utbildning

    Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg, slutår 05. Juristprogrammet, Stockholms universitet, slutår 11. Masterexamen i internationell rätt, Georgetown University, Washington D.C., slutår 13.
  • Anställningar

    Programme manager, Swedish International Liberal Centre (SILC), Stockholm, 11-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Liberal utrikes- och biståndspolitik för en demokratisk utveckling

Motion 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. L Liberal utrikes- och biståndspolitik för en demokratisk utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges utrikespolitik ska ha demokrati som övergripande mål och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: UU 2019/20:UU2

Motion 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 78 kB) Motion 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 110 kB)

Politik för årsrika

Motion 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. L Politik för årsrika Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om analys av orsakerna bakom de anmälningar Diskrimineringsombudsmannen får in om åldersdiskriminering och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: AU SoU

Motion 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 83 kB) Motion 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 122 kB)

Adoptioner för samkönade par

Motion 2019/20:3350 av Robert Hannah (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3350 av Robert Hannah L Adoptioner för samkönade par Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska utreda ifall samkönade par vid adoptionsansökningar diskrimineras av svenska adoptionsförmedlare eller deras lokala partner, och detta


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:3350 av Robert Hannah (L) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3350 av Robert Hannah (L) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se