Roland Utbult (KD)

Roland Utbult (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 265
Titel Musiker/Kommunikatör/Lärare
Född år 1951
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post roland.utbult[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-05-23 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-03-08 – 2016-05-22
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2016-03-07
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-11-20
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2016-12-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-02-06 – 2014-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 13-14, socialförsäkringsutskottet 14-15 och kulturutskottet 15-. Suppleant försvarsutskottet 10-14, socialutskottet 10-, kulturutskottet 10-15, miljö- och jordbruksutskottet 10-14, EU-nämnden 14 och trafikutskottet 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-.
  • Föräldrar

    Yrkesfiskaren Vilhelm Utbult och Annie Pettersson.
  • Utbildning

    Fil.kand., historia, Göteborgs universitet. Musikhögskolan. Lärarhögskolan, Mölndal, slutår 78.
  • Anställningar

    Musiklärare, Uddevalla 71-74. Lärare i historia och musik, Uddevalla 78-89. Frilansmusiker 90-00. Kommunikatör, Göteborgs Räddningsmission 00-09 och Erikshjälpen 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Uddevalla kommun 06-09. Suppleant, kommunstyrelsen 06-09. Ledamot, socialnämnden 06-09 och beredningen för demokrati och integration 08-09.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    1:e vice ordförande, Kristdemokraterna i Bohuslän.
  • Litteratur

    Jim (roman, 85) och Horisont (roman, 95).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområdesmotion 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2019/20:3188 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3188 av Gudrun Brunegård m.fl. KD Utgiftsområdesmotion 16 Utbildning och universitetsforskning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1 Inledning och idépolitisk utgångspunkt 2 Kvalitetssäkra skolans metoder 2.1 Inför evidensbaserade antimobbningsprogram 2.2 Vidga


Utskottsberedning: AU FiU KrU SfU SoU 2019/20:KU1 2019/20:UbU1

Motion 2019/20:3188 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (docx, 277 kB) Motion 2019/20:3188 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (pdf, 407 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2019/20:2788 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:2788 av Gudrun Brunegård m.fl. KD Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att slopa fribeloppet och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:UbU2

Motion 2019/20:2788 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:2788 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (pdf, 122 kB)

Åtgärder för att minska pornografins skadeverkningar

Motion 2019/20:2783 av Roland Utbult (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:2783 av Roland Utbult KD Åtgärder för att minska pornografins skadeverkningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förskolor, grundskolor och gymnasieskolor, oavsett huvudman, ska ha ett skyddsverktyg på datorer och wifi-nätverk i skolorna


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:2783 av Roland Utbult (KD) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:2783 av Roland Utbult (KD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se