Rolf Åbjörnsson (KD)

Rolf Åbjörnsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Advokat.
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-12

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-01-12 – 2017-02-12
    • Ersättare 2016-01-14 – 2016-03-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2017-01-12 – 2017-02-12
    • Extra suppleant 2016-01-19 – 2016-03-04
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2017-01-12 – 2017-02-12
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2017-01-12 – 2017-02-12
    • Lagutskottet

    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Förste vice ordförande 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 94-02, 16 och 17 (ersättare 160114-160304 och 170112-170212). Ledamot justitieutskottet 94-98 och 1:e vice ordförande lagutskottet 98-02. Suppleant lagutskottet 94-98 och justitieutskottet 98-02. Extra suppleant finansutskottet 16 och 17, skatteutskottet 17 och utrikesutskottet 17.
  • Föräldrar

    Agronomen Björn Åbjörnsson och Elsa von Schultz.
  • Utbildning

    Juris kandidat 67.
  • Anställningar

    Tingstjänstgöring, Södra Roslags tingsrätt 67-69. Advokat 72. Delägare, advokatfirman Lindahl.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Sakkunnig, insolvensutredningen 88-92. Ledamot, aktiebolagskommittén 92-01, rättssäkerhetskommittén 92-95, bankkriskommittén 93-94, näringsförbudsutredningen 94-95, 1998 års sexualbrottskommitté 98-01 och Säpo/Rikskrimkommittén 98-00.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 91-.
  • Litteratur

    Ekonomi och moral - Gäldstugans tid är förbi (96).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2015/16:426 av Rolf Åbjörnsson (KD) 18 mars 2016 Regeringens och riksdagens roll som lagstiftare
Interpellationsdebatt 2000/01:339 av Åbjörnsson, Rolf (kd) 2 maj 2001 tingsrättsnedläggningar i Värmlands och Örebro län

med anledning av skr. 1996/97:138 Redogörelse för den svenska krigsmaterielexporten år 1996

Motion 1996/97:U25 av Ingrid Näslund m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1996/97:U25 av Ingrid Näslund m.fl. kd med anledning av skr. 1996/97:138 Redogörelse för den svenska krigsmaterielexporten år 1996 Den svenska krigsmaterielexporten är begränsad av lagen om krigsmateriel samt av de riktlinjer som regeringen anger för export av krigsmateriel och alla former av


Utskottsberedning: -----1997/98:UU3
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:100 Ett nytt system för skattebetalningar, m.m.

Motion 1996/97:Sk53 av Michael Stjernström m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1996/97:Sk53 av Michael Stjernström m.fl. kd med anledning av prop. 1996/97:100 Ett nytt system för skattebetalningar, m.m. Inledning Regeringen har i propositionen bl a föreslagit förändringar avseende skattebetalningar, regler om F-skattebevis, en generell och enhetlig betalningsskyldighet


Utskottsberedning: ---------1996/97:SkU23
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:90 Bättre möjligheter att samverka vid medborgarkontor

Motion 1996/97:K30 av Inger Davidson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1996/97:K30 av Inger Davidson m.fl. kd med anledning av prop. 1996/97:90 Bättre möjligheter att samverka vid medborgarkontor Regeringens proposition 1996/97:90 Bättre möjligheter att samverka vid medborgarkontor ger om den genomförs organisatoriska möjligheter till integration mellan statliga


Utskottsberedning: -----1996/97:KU9
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se