Rolf Åbjörnsson (KD)

Rolf Åbjörnsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Advokat.
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-12

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-01-12 – 2017-02-12
    • Ersättare 2016-01-14 – 2016-03-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2017-01-12 – 2017-02-12
    • Extra suppleant 2016-01-19 – 2016-03-04
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2017-01-12 – 2017-02-12
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2017-01-12 – 2017-02-12
    • Lagutskottet

    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Förste vice ordförande 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 94-02, 16 och 17 (ersättare 160114-160304 och 170112-170212). Ledamot justitieutskottet 94-98 och 1:e vice ordförande lagutskottet 98-02. Suppleant lagutskottet 94-98 och justitieutskottet 98-02. Extra suppleant finansutskottet 16 och 17, skatteutskottet 17 och utrikesutskottet 17.
  • Föräldrar

    Agronomen Björn Åbjörnsson och Elsa von Schultz.
  • Utbildning

    Juris kandidat 67.
  • Anställningar

    Tingstjänstgöring, Södra Roslags tingsrätt 67-69. Advokat 72. Delägare, advokatfirman Lindahl.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Sakkunnig, insolvensutredningen 88-92. Ledamot, aktiebolagskommittén 92-01, rättssäkerhetskommittén 92-95, bankkriskommittén 93-94, näringsförbudsutredningen 94-95, 1998 års sexualbrottskommitté 98-01 och Säpo/Rikskrimkommittén 98-00.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 91-.
  • Litteratur

    Ekonomi och moral - Gäldstugans tid är förbi (96).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2015/16:426 av Rolf Åbjörnsson (KD) 18 mars 2016 Regeringens och riksdagens roll som lagstiftare
Interpellationsdebatt 2000/01:339 av Åbjörnsson, Rolf (kd) 2 maj 2001 tingsrättsnedläggningar i Värmlands och Örebro län

med anledning av prop. 2000/01:132 Ändrade regler om koncessionsavgift på televisionens område

Motion 2000/01:K14 av Ingvar Svensson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2000/01:K14 av Svensson, Ingvar kd med anledning av prop. 2000/01:132 Ändrade regler om koncessionsavgift på televisionens område Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen avslår regeringens proposition 2000/01:132 Ändrade regler om koncessionsavgift på televisionens område. 2. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: ---2000/01:KU26
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 2000/01:112 Reformeringen av domstolsväsendet - information och uppföljning av handlingsplanen

Motion 2000/01:Ju25 av Ragnwi Marcelind m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2000/01:Ju25 av Marcelind, Ragnwi kd med anledning av skr. 2000/01:112 Reformeringen av domstolsväsendet information och uppföljning av handlingsplanen Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen begär att regeringen utvärderar de redan genomförda och de beslutade förändringarna inom domstolsväsendet.


Utskottsberedning: ---2000/01:JuU29
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 2000/01:84 Kommunal uppdragsverksamhet

Motion 2000/01:K6 av Ingvar Svensson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2000/01:K6 av Svensson, Ingvar kd med anledning av prop. 2000/01:84 Kommunal uppdragsverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om förlängning av försöksverksamheten enligt lagen 1996:637 om rätt för kommunala aktiebolag att bedriva uppdragsverksamhet inom viss


Utskottsberedning: -2000/01:KU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se