Rolf Olsson (V)

Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1949
Avliden den 17 maj 2007

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-02-06 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-11-15 – 2002-12-31
    • Justitieutskottet

    • Andre vice ordförande 2004-03-23 – 2006-10-02
    • Ledamot 2004-03-17 – 2004-03-23
    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Suppleant 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Ledamot 2005-01-27 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:JuU30 31 maj 2006 Åtgärder för att förhindra vissa särskilt allvarliga brott
Debatt om förslag 2005/06:JuU31 29 maj 2006 Kvalificerad skyddsidentitet
Debatt om förslag 2005/06:JuU34 19 maj 2006 Ingripanden mot unga lagöverträdare
Debatt om förslag 2005/06:JuU32 17 maj 2006 Ett stärkt nämndemannainstitut

med anledning av prop. 1998/99:98 Vissa premiepensionsfrågor

Motion 1998/99:Sf15 av Ulla Hoffmann m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:Sf15 av Ulla Hoffmann m.fl. v med anledning av prop. 1998/99:98 Vissa premiepensionsfrågor Inledning När vi läser Statskontorets bedömning av de problem som kan uppstå och som finns refererade på sidan 22 i propositionen så kommer vi osökt att tänka på Tage Danielssons monolog om sannolikhet:


Utskottsberedning: ----------1998/99:SfU12
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): , , 10 saknar beslutsinformation

barnpsykiatri

Skriftlig fråga 1998/99:510 av Olsson, Rolf (v)

Fråga 1998/99:510 av Rolf Olsson v till socialministern om barnpsykiatri den 29 mars Det finns nu ett antal rapporter som beskriver hur barns och ungdomars psykiska hälsa försämrats under senare år. Samtidigt har en hårt ansträngd sjuk- och socialvård ibland haft svårt att samarbeta kring dessa barn. Bl.a. konstaterades

Inlämnad: 1999-03-29 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

försörjningsstödet

Skriftlig fråga 1998/99:341 av Olsson, Rolf (v)

Fråga 1998/99:341 av Rolf Olsson v till socialministern om försörjningsstödet den 9 februari Socialstyrelsen har i dagarna överlämnat en skrivelse till regeringen där de pekar på en rad problem i de nuvarande reglerna för försörjningsstöd enligt socialtjänstlagen. Socialstyrelsen pekar bl.a. på att brottsoffer som

Inlämnad: 1999-02-09 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se