Rolf Olsson (V)

Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1949
Avliden den 17 maj 2007

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-02-06 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-11-15 – 2002-12-31
    • Justitieutskottet

    • Andre vice ordförande 2004-03-23 – 2006-10-02
    • Ledamot 2004-03-17 – 2004-03-23
    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Suppleant 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Ledamot 2005-01-27 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:JuU30 31 maj 2006 Åtgärder för att förhindra vissa särskilt allvarliga brott
Debatt om förslag 2005/06:JuU31 29 maj 2006 Kvalificerad skyddsidentitet
Debatt om förslag 2005/06:JuU34 19 maj 2006 Ingripanden mot unga lagöverträdare
Debatt om förslag 2005/06:JuU32 17 maj 2006 Ett stärkt nämndemannainstitut

sponsorer i vården

Skriftlig fråga 2000/01:1678 av Olsson, Rolf (v)

den 11 september Fråga 2000/01:1678 av Rolf Olsson v till socialminister Lars Engqvist om sponsorer i vården I takt med att landstingens underskott ökat har det blivit allt vanligare med företagssponsring inom vården. Barnkliniker har fått lekrum och annan utrustning av t.ex. MacDonalds. Sponsring av sjukhus och andra

Inlämnad: 2001-09-11 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

läkare med legitimation från land utanför EU/EES

Skriftlig fråga 2000/01:1670 av Olsson, Rolf (v)

den 7 september Fråga 2000/01:1670 av Rolf Olsson v till socialminister Lars Engqvist om läkare med legitimation från land utanför EU/EES Det finns ett tydligt definierat behov av fler läkare i Sverige. Personalförsörjningen inom vården har kommit att alltmer bli en nyckelfråga för att vården ska kunna hålla den höga

Inlämnad: 2001-09-07 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Systembolaget och folkhälsan

Skriftlig fråga 2000/01:1589 av Olsson, Rolf (v)

den 17 augusti Fråga 2000/01:1589 av Rolf Olsson v till socialminister Lars Engqvist om Systembolaget och folkhälsan Den traditionella svenska alkoholpolitiken har i ett internationellt perspektiv varit mycket framgångsrik. Strategin har varit att begränsa totalkonsumtionen av alkohol genom begränsad tillgänglighet

Inlämnad: 2001-08-17 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se