Rolf Olsson (V)

Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1949
Avliden den 17 maj 2007

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-02-06 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-11-15 – 2002-12-31
    • Justitieutskottet

    • Andre vice ordförande 2004-03-23 – 2006-10-02
    • Ledamot 2004-03-17 – 2004-03-23
    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Suppleant 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Ledamot 2005-01-27 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:266 av Åström, Alice (v) 14 mars 2006 Integritet

Soft air guns och vapenattrapper

Skriftlig fråga 2005/06:1852 av Olsson, Rolf (v)

den 19 juni Fråga 2005/06:1852 av Rolf Olsson v till justitieminister Thomas Bodström s Soft air guns och vapenattrapper Så kallade soft air guns och vapenattrapper kan i dag köpas i helt vanliga butiker, och detta för bara några hundralappar. Denna typ av varor finns till för olika typer av lek. Under olyckliga

Inlämnad: 2006-06-19 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Öppenhet och tydlighet inom polisen

Skriftlig fråga 2005/06:1535 av Olsson, Rolf (v)

den 4 maj Fråga 2005/06:1535 av Rolf Olsson v till justitieminister Thomas Bodström s Öppenhet och tydlighet inom polisen Efter olika händelser där poliser och grupper av civila drabbat samman på gator och torg har det talats mycket om vikten av att polisen använder sig av rätt arbetsmetoder. Som ett led i att

Inlämnad: 2006-05-04 Besvarare: Thomas Bodström (S)

med anledning av prop. 2005/06:178 Hemlig rumsavlyssning

Motion 2005/06:Ju55 av Lars Ohly m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2005/06:178 Hemlig rumsavlyssning. Inledning Varje samhälle måste ha möjlighet att använda tvångsmedel för att kunna utreda och beivra brott. Sådana tvångsmedel innebär definitionsmässigt en inskränkning i grundläggande fri- och rättigheter, rättigheter som i sin


Utskottsberedning: 2005/06:JuU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ju55 av Lars Ohly m.fl. (v) (doc, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se