Rolf Olsson (-)

Rolf Olsson (V)

Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1949
Avliden den 17 maj 2007

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-02-06 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-11-15 – 2002-12-31
    • Justitieutskottet

    • Andre vice ordförande 2004-03-23 – 2006-10-02
    • Ledamot 2004-03-17 – 2004-03-23
    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Suppleant 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Ledamot 2005-01-27 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Våldtäkt mot barn

Interpellation 2005/06:296 av Olsson, Rolf (v)

den 10 mars Interpellation 2005/06:296 av Rolf Olsson v till justitieminister Thomas Bodström s Våldtäkt mot barn Våren 2005 beslöts om en förbättrad sexualbrottslagstiftning på många viktiga punkter efter förhandlingar, en proposition som byggde på samarbete mellan regeringen, Vänsterpartiet och Miljöpartiet.

Inlämnad: 2006-03-10 Besvarare: Thomas Bodström (S)

rättvist rättsväsende

Interpellation 2003/04:447 av Olsson, Rolf (v)

den 23 april Interpellation 2003/04:447 av Rolf Olsson v till justitieminister Thomas Bodström om rättvist rättsväsende I en nyligen publicerad undersökning, genomförd i våra tre största städer, visar det sig att invandrare bestraffas hårdare vid rattfylleribrott än icke-invandrare. Mer än 50 av de invandrare som döms

Inlämnad: 2004-04-23 Besvarare: Thomas Bodström (S)

telefonjour för människor i kris

Interpellation 2000/01:77 av Olsson, Rolf (v)

den 27 oktober Interpellation 2000/01:77 av Rolf Olsson v till socialminister Lars Engqvist om telefonjour för människor i kris Många omtalar i dag att alltfler människor befinner sig i psykisk nöd eller är närstående till människor med dessa problem. Samtliga i dag befintliga telefonjourer beskriver utifrån sina erfarenheter

Inlämnad: 2000-10-27 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.