Rolf Olsson (-)

Rolf Olsson (V)

Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1949
Avliden den 17 maj 2007

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-02-06 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-11-15 – 2002-12-31
    • Justitieutskottet

    • Andre vice ordförande 2004-03-23 – 2006-10-02
    • Ledamot 2004-03-17 – 2004-03-23
    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Suppleant 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Ledamot 2005-01-27 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1998/99:98 Vissa premiepensionsfrågor

Motion 1998/99:Sf15 av Ulla Hoffmann m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:Sf15 av Ulla Hoffmann m.fl. v med anledning av prop. 1998/99:98 Vissa premiepensionsfrågor Inledning När vi läser Statskontorets bedömning av de problem som kan uppstå och som finns refererade på sidan 22 i propositionen så kommer vi osökt att tänka på Tage Danielssons monolog om sannolikhet:


Utskottsberedning: ----------1998/99:SfU12
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): , , 10 saknar beslutsinformation

Färdtjänsten

Motion 1998/99:T208 av Ingrid Burman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:T208 av Ingrid Burman m.fl. v Färdtjänsten Färdtjänsten utgör alltjämt för många funktionshindrade den enda möjligheten att företa lokala resor. Den kollektiva trafiken är ännu inte tillgänglig, t ex för rullstolsburna, annat än i mycket begränsad utsträckning, och det kommer att dröja


Utskottsberedning: --1998/99:TU13
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Kvalitetskontroll av enskilda vårdgivare

Motion 1998/99:So409 av Ulla Hoffmann m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:So409 av Ulla Hoffmann m.fl. v Kvalitetskontroll av enskilda vårdgivare Enligt socialtjänstlagen äger kommuner rätt att överlåta vård och omsorg om äldre och funktionshindrade till privata bolag. Under senare år har det visat sig att det i enskilda fall har förekommit upprörande fall


Utskottsberedning: --1998/99:SoU7
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.