Rolf Olsson (-)

Rolf Olsson (V)

Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1949
Avliden den 17 maj 2007

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-02-06 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-11-15 – 2002-12-31
    • Justitieutskottet

    • Andre vice ordförande 2004-03-23 – 2006-10-02
    • Ledamot 2004-03-17 – 2004-03-23
    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Suppleant 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Ledamot 2005-01-27 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2005/06 Åtgärder för att förhindra vissa särskilt allvarliga brott

Motion 2005/06:Ju50 av Lars Ohly m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2005/06:177 Åtgärder för att förhindra vissa särskilt allvarliga brott. Inledning Varje samhälle måste ha möjlighet att använda tvångsmedel för att kunna utreda och beivra brott. Sådana tvångsmedel innebär definitionsmässigt en inskränkning i grundläggande fri-


Utskottsberedning: 2005/06:JuU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ju50 av Lars Ohly m.fl. (v) (doc, 80 kB) Motion 2005/06:Ju50 av Lars Ohly m.fl. (v) (pdf, 187 kB)

med anledning av skr. 2005/06:131 En ändamålsenlig styrning och förvaltning för försvaret

Motion 2005/06:Fö9 av Berit Jóhannesson m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Pliktverket även fortsättningsvis bara tillåts kontrollera belastningsregistret för de värnpliktiga som tagits ut efter avslutat mönstringsförfarande. Motivering Vänsterpartiet värnar om den allmänna värnplikten


Utskottsberedning: 2005/06:FöU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Fö9 av Berit Jóhannesson m.fl. (v) (doc, 43 kB) Motion 2005/06:Fö9 av Berit Jóhannesson m.fl. (v) (pdf, 150 kB)

med anledning av prop. 2005/06:147 Lag om tillståndsplikt för vissa kampsportsmatcher

Motion 2005/06:Kr25 av Rossana Dinamarca m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2005/06:147. Riksdagen begär att regeringen återkommer med förslag till hur en reglering av övriga kampsporter skall utformas. Motivering I propositionen vill regeringen införa en lag om tillståndsplikt för vissa kampsportsmatcher som innehåller moment av slag mot


Utskottsberedning: 2005/06:KrU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:Kr25 av Rossana Dinamarca m.fl. (v) (doc, 40 kB) Motion 2005/06:Kr25 av Rossana Dinamarca m.fl. (v) (pdf, 162 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.