Rolf Olsson (-)

Rolf Olsson (V)

Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1949
Avliden den 17 maj 2007

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-02-06 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-11-15 – 2002-12-31
    • Justitieutskottet

    • Andre vice ordförande 2004-03-23 – 2006-10-02
    • Ledamot 2004-03-17 – 2004-03-23
    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Suppleant 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Ledamot 2005-01-27 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

konsultmedverkan inom socialtjänsten

Skriftlig fråga 1999/2000:1220 av Olsson, Rolf (v)

den 18 juli Fråga 1999/2000:1220 av Rolf Olsson v till socialminister Lars Engqvist om konsultmedverkan inom socialtjänsten I alltfler kommuner har det blivit vanligt att socialtjänstutredningar läggs ut på privata konsulter och bolag. De gör utredningar och lämnar förslag till åtgärder som socialtjänsten använder

Inlämnad: 2000-07-19 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

psykiskt funktionshindrade missbrukare

Skriftlig fråga 1999/2000:651 av Olsson, Rolf (v)

den 2 mars Fråga 1999/2000:651 av Rolf Olsson v till socialminister Lars Engqvist om psykiskt funktionshindrade missbrukare Utvärderingen av 1995 års psykiatrireform, som kom förra året, visade bl.a. på att psykiskt funktionshindrade personer med missbruksproblem är en utsatt grupp i samhället. De har oftast ett omfattande

Inlämnad: 2000-03-03 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

om behandlingshem för ungdomar

Skriftlig fråga 1999/2000:203 av Olsson, Rolf (v)

den 12 november Fråga 1999/2000:203 av Rolf Olsson v till socialminister Lars Engqvist om behandlingshem för ungdomar Jag har blivit uppmärksammad på att enskilda/företag från andra EU-länder köper fastigheter på olika håll i Sverige, företrädesvis i Västsverige, och etablerar ungdomshem för vård och boende för ungdomar

Inlämnad: 1999-11-12 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.