Rolf Olsson (-)

Rolf Olsson (V)

Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1949
Avliden den 17 maj 2007

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-02-06 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-11-15 – 2002-12-31
    • Justitieutskottet

    • Andre vice ordförande 2004-03-23 – 2006-10-02
    • Ledamot 2004-03-17 – 2004-03-23
    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Suppleant 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Ledamot 2005-01-27 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2002/03:138 Åtgärder mot klotter och annan skadegörelse

Motion 2002/03:Ju26 av Alice Åström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2002/03:Ju26 av Alice Åström m.fl. v med anledning av prop. 2002/03:138 Åtgärder mot klotter och annan skadegörelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2002/03:138 Åtgärder mot klotter och annan skadegörelse. Inledning Skadegörelse, bland annat i form av klotter


Utskottsberedning: 2003/04:JuU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

socialförsäkringar och EMU

Skriftlig fråga 2002/03:719 av Olsson, Rolf (v)

den 26 mars Fråga 2002/03:719 av Rolf Olsson v till finansminister Bosse Ringholm om socialförsäkringar och EMU RFV skriver i ett pressmeddelande att fonderade socialförsäkringar kan vara en balanserande faktor i samhällsekonomin efter en eventuell övergång till euro. Samtidigt skulle fondering av socialförsäkringarna

Inlämnad: 2003-03-26 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

med anledning av prop. 2002/03:38 Straffansvar för terroristbrott

Motion 2002/03:Ju2 av Alice Åström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2002/03:Ju2 av Alice Åström m.fl. v med anledning av prop. 2002/03:38 Straffansvar för terroristbrott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2002/03:38 Straffansvar för terroristbrott. Motivering Sedan drygt tjugo år har FN arbetat med att finna en hållbar definition för begreppet


Utskottsberedning: 2002/03:JuU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.