Rolf Olsson (-)

Rolf Olsson (V)

Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1949
Avliden den 17 maj 2007

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-02-06 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-11-15 – 2002-12-31
    • Justitieutskottet

    • Andre vice ordförande 2004-03-23 – 2006-10-02
    • Ledamot 2004-03-17 – 2004-03-23
    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Suppleant 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Ledamot 2005-01-27 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

narkotikaklassning av GBL och BD

Skriftlig fråga 2003/04:1596 av Olsson, Rolf (v)

den 2 september Fråga 2003/04:1596 av Rolf Olsson v till statsrådet Morgan Johansson om narkotikaklassning av GBL och BD I framför allt Västra Götaland och Göteborg har missbruket av GHB och GBL samt BD ökat. Sahlgrenska i Göteborg har i år tagit emot tio fler fall av överdos än under hela 2003. GHB är narkotikaklassat

Inlämnad: 2004-09-02 Besvarare: Morgan Johansson (S)

brottsofferskadestånd när misstänkt gärningsman är under 15 år

Skriftlig fråga 2003/04:1540 av Olsson, Rolf (v)

den 20 augusti Fråga 2003/04:1540 av Rolf Olsson v till justitieminister Thomas Bodström om brottsofferskadestånd när misstänkt gärningsman är under 15 år Eftersom personer under 15 år inte kan åtalas görs sällan brottsutredningar i fall där personer i denna åldersgrupp misstänks vara förövare. Detta leder i sin tur

Inlämnad: 2004-08-20 Besvarare: Thomas Bodström (S)

polisers vapenprov

Skriftlig fråga 2003/04:1456 av Olsson, Rolf (v)

den 23 juli Fråga 2003/04:1456 av Rolf Olsson v till justitieminister Thomas Bodström om polisers vapenprov Enligt Vänsterpartiets mening förutsätter befogenheter att utöva våld en gedigen och aktualiserad utbildning. Alla poliser bör därför ges samma möjlighet till kontinuerlig och kostnadsfri träning i vapenhantering,

Inlämnad: 2004-07-23 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.