Rolf Olsson (-)

Rolf Olsson (V)

Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1949
Avliden den 17 maj 2007

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-02-06 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-11-15 – 2002-12-31
    • Justitieutskottet

    • Andre vice ordförande 2004-03-23 – 2006-10-02
    • Ledamot 2004-03-17 – 2004-03-23
    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Suppleant 2002-11-22 – 2002-12-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-02-20 – 2004-03-17
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Ledamot 2005-01-27 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

företag som erbjuder ekonomiskt skydd vid böter

Skriftlig fråga 2004/05:2182 av Olsson, Rolf (v)

den 8 september Fråga 2004/05:2182 av Rolf Olsson v till justitieminister Thomas Bodström om företag som erbjuder ekonomiskt skydd vid böter Det är inte olagligt för ett företag att erbjuda ekonomiskt skydd för någon som beläggs med böter. Privatpersoner kan exempelvis få erbjudande via e-post om att om de skaffar

Inlämnad: 2005-09-08 Besvarare: Thomas Bodström (S)

dödsskjutningen i Storbritannien

Skriftlig fråga 2004/05:2068 av Olsson, Rolf (v)

den 26 juli Fråga 2004/05:2068 av Rolf Olsson v till justitieminister Thomas Bodström om dödsskjutningen i Storbritannien För några dagar sedan sköts en oskyldig man ihjäl av civilklädd polis i Londons tunnelbana. Liggande på marken, nedbrottad av flera poliser avrättades han med flera skott i huvudet. Mannen var av

Inlämnad: 2005-07-26 Besvarare: Thomas Bodström (S)

polisens utredande av hatbrott

Skriftlig fråga 2004/05:2053 av Olsson, Rolf (v)

den 21 juli Fråga 2004/05:2053 av Rolf Olsson v till justitieminister Thomas Bodström om polisens utredande av hatbrott Att öka rättsväsendets kunskaper om rasistiska brott är en mycket viktig uppgift. Det har sedan länge sagts vara en av de prioriterade brottstyperna, men detta till trots ökar antalet brott ständigt

Inlämnad: 2005-07-21 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.