Rune Berglund (S)

Rune Berglund (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-16

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1991-01-11 – 1991-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1991-01-11 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1991-01-11 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2005/06:MJU16 26 april 2006 Jakt och viltvård
Interpellationsdebatt 2003/04:431 av Larsson, Håkan (c) 4 maj 2004 framtiden för Härjedalens Miljöbränsle AB
Interpellationsdebatt 2000/01:253 av Berglund, Rune (s) 9 mars 2001 vindkraften

Dokument:

Behovet av riskkapital

Motion 2005/06:N468 av Lars Lilja m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om riskkapital. Motivering Regeringen har under en följd av år presenterat förslag till åtgärder, vilka ska underlätta för främst de mindre företagen att bedriva verksamhet, för människor med företagsidéer att starta


Utskottsberedning: 2005/06:NU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:N468 av Lars Lilja m.fl. (s) (doc, 55 kB) Motion 2005/06:N468 av Lars Lilja m.fl. (s) (pdf, 129 kB)

Skogslänskommunikationer

Motion 2005/06:T578 av Agneta Lundberg m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att man vid prioritering mellan olika infrastrukturobjekt tar hänsyn till såväl regionalpolitiska som sociala skäl, vid sidan av de samhällsekonomiska kalkylmodeller som nu används. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2005/06:TU3 2005/06:TU4 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): 16 avslag

Motion 2005/06:T578 av Agneta Lundberg m.fl. (s) (doc, 73 kB) Motion 2005/06:T578 av Agneta Lundberg m.fl. (s) (pdf, 209 kB)

Folkbokföringslagen

Motion 2005/06:Sk471 av Rune Berglund och Jan-Olof Larsson (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om folkbokföringslagen. Motivering I dag är det möjligt att kringgå lagen om folkbokföring och välja folkbokföringsort. Många väljer att vara folkbokförda i en kommun med lägre skatt, trots att de under långa perioder


Utskottsberedning: 2005/06:SkU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Sk471 av Rune Berglund och Jan-Olof Larsson (s) (doc, 39 kB) Motion 2005/06:Sk471 av Rune Berglund och Jan-Olof Larsson (s) (pdf, 132 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se