Saila Quicklund (M)

Saila Quicklund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jämtlands län, plats 49
Titel Konsult.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post saila.quicklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-10-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2012-10-15 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot i socialförsäkringsutskottet 10-12, socialutskottet 12-14 och kulturutskottet 14-.
  • Bostadsort

    Frösön

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:476 av Saila Quicklund (M) 20 april 2018 Ekonomiska förutsättningarna för Jamtli
Debatt om förslag 2017/18:KrU2 1 mars 2018 Idrott, friluftsliv och folkbildning
Interpellationsdebatt 2017/18:351 av Lotta Finstorp (M) 6 februari 2018 Kontanthantering under kris
Interpellationsdebatt 2017/18:332 av Saila Quicklund (M) 6 februari 2018 Kontanter som en del av vår civila beredskap

Stöd till veteraner

Skriftlig fråga 2015/16:1575 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2015/16:1575 Stöd till veteraner av Saila Quicklund M till Statsrådet Gabriel Wikström S Den statliga Veteranutredningen, som lämnade sitt slutbetänkande 2014, uppmärksammade brister i samverkan mellan olika myndigheter, kommuner och landsting när det kommer till stöd och vård av skadade veteraner. Sedan Kongokrisen

Inlämnad: 2016-09-08 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1575 av Saila Quicklund (M) (pdf, 75 kB)

Ökat antal fall av tbc

Skriftlig fråga 2015/16:1573 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2015/16:1573 Ökat antal fall av tbc av Saila Quicklund M till Statsrådet Gabriel Wikström S I samband med smittspårning på flyktingboenden har ett antal personer testats positivt för tbc-smitta, så kallad latent tbc. Fram till mitten av 1900-talet var tbc en folksjukdom. Tack vare aktivt vaccinationsarbete är Sverige

Inlämnad: 2016-09-08 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1573 av Saila Quicklund (M) (pdf, 77 kB)

Flytt av länskommunikationscentralen från Östersund till Umeå

Skriftlig fråga 2015/16:1536 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2015/16:1536 Flytt av länskommunikationscentralen från Östersund till Umeå av Saila Quicklund M till Statsrådet Anders Ygeman S I maj besökte Moderaterna Trygghetens hus i Östersund. Verksamheten som drivs där är en samlokalisering för bland annat räddningstjänsten, Kriminalvården, Åklagarkammaren, SOS Alarm, ambulans

Inlämnad: 2016-08-26 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1536 av Saila Quicklund (M) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se