Saila Quicklund (M)

Saila Quicklund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jämtlands län, plats 49
Titel Konsult
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post saila.quicklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-10-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2012-10-15 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot i socialförsäkringsutskottet 10-12, socialutskottet 12-14 och kulturutskottet 14-.
  • Bostadsort

    Frösön

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den ökande arbetslösheten

Interpellation 2019/20:23 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2019/20:23 Den ökande arbetslösheten av Lars Beckman M till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Statistiska centralbyrån SCB redovisar att arbetslösheten ökar för andra månaden i rad. På ett år har antalet arbetslösa ökat med 56 000 personer, och Sverige ligger nu över EU-genomsnittet vad gäller arbetslöshetsnivå,

Inlämnad: 2019-09-27 Svarsdatum: 2019-10-10 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2019/20:23 av Lars Beckman (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den ökande arbetslösheten

Dålig arbetsmiljö på Mynak

Interpellation 2019/20:20 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2019/20:20 Dålig arbetsmiljö på Mynak av Saila Quicklund M till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S På en arbetsplats med experter på arbetsmiljö finns det självklart förväntningar om att just arbetsmiljön ska vara mycket god. Experterna med denna spetskompetens bör ha en djuplodande kunskap om vad som

Inlämnad: 2019-09-26 Svarsdatum: 2019-10-10 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2019/20:20 av Saila Quicklund (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Dålig arbetsmiljö på Mynak

Utvecklingsårets betydelse för bristyrken

Interpellation 2019/20:11 av Mats Green (M)

Interpellation 2019/20:11 Utvecklingsårets betydelse för bristyrken av Mats Green M till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Regeringen har inom ramen för januariöverenskommelsen mellan S, MP, C och L föreslagit ett återinförande av friåret i något omstöpt form numera kallat utvecklingsår. Detta till en årlig kostnad

Inlämnad: 2019-09-20 Svarsdatum: 2019-10-04 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2019/20:11 av Mats Green (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utvecklingsårets betydelse för bristyrken

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se