Saila Quicklund (M)

Saila Quicklund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jämtlands län, plats 49
Titel Konsult
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post saila.quicklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-10-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2012-10-15 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot i socialförsäkringsutskottet 10-12, socialutskottet 12-14 och kulturutskottet 14-.
  • Bostadsort

    Frösön

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Trygg och tillgänglig hälso- och sjukvård

Motion 2019/20:2829 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2829 av Ulf Kristersson m.fl. M Trygg och tillgänglig hälso- och sjukvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska ge i uppdrag att brett och samlat utreda vården i syfte att ta fram en ny modell för svensk hälso- och sjukvård


Utskottsberedning: SoU UbU 2019/20:SoU1

Motion 2019/20:2829 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 95 kB) Motion 2019/20:2829 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 175 kB)

Social rörlighet och bättre möjligheter för socialt utsatta barn och unga

Motion 2019/20:2828 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2828 av Ulf Kristersson m.fl. M Social rörlighet och bättre möjligheter för socialt utsatta barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökade befogenheter för lärare och rektorer vad gäller beslut om särskilda undervisningsgrupper och


Utskottsberedning: AU JuU SoU UbU 2019/20:JuU1 2019/20:SoU1

Motion 2019/20:2828 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 93 kB) Motion 2019/20:2828 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 167 kB)

Från bidrag till jobb - Moderaternas integrationspolitik

Motion 2019/20:2833 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2833 av Ulf Kristersson m.fl. M Från bidrag till jobb Moderaternas integrationspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att svenska språket är nyckeln in i samhället och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: AU CU JuU KU SfU SkU SoU UbU 2019/20:AU1

Motion 2019/20:2833 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 89 kB) Motion 2019/20:2833 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 149 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se