Sara Gille (SD)

Sara Gille (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 256
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sara.gille[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 12 september 2019 Frågestund
Interpellationsdebatt 2018/19:165 av Sara Seppälä (SD) 3 juni 2019 Barn som förs utomlands för äktenskap
Utrikespolitisk debatt 13 februari 2019 Utrikespolitisk debatt
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2018 Migration och integration

med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik

Motion 2019/20:3396 av Sara Gille m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3396 av Sara Gille m.fl. SD med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att främja kvinnors och flickors rättigheter globalt och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: UU

Motion 2019/20:3396 av Sara Gille m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3396 av Sara Gille m.fl. (SD) (pdf, 83 kB)

med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina

Motion 2019/20:3394 av Ludvig Aspling m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3394 av Ludvig Aspling m.fl. SD med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om demokratiskt valda representanter från Hongkong och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: UU

Motion 2019/20:3394 av Ludvig Aspling m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2019/20:3394 av Ludvig Aspling m.fl. (SD) (pdf, 102 kB)

Förtryck och våld i hederns namn

Interpellation 2019/20:55 av Sara Gille (SD)

Interpellation 2019/20:55 Förtryck och våld i hederns namn av Sara Gille SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Trots att hedersrelaterat förtryck och våld har pågått i flera decennier i Sverige har regeringen inte vidtagit tillräckligt med åtgärder som fått förekomsten att minska, och då ska man

Inlämnad: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:55 av Sara Gille (SD) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se