Serkan Köse (S)

Serkan Köse (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 177
Titel Pol.mag.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post serkan.kose[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-09-01 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2017-03-31
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2017-04-01 – 2017-08-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2019-02-08 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-08
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Statsrådsersättare (2014-10-03-2017-03-31). Suppleant utrikesutskottet 14-, socialförsäkringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 16.
  • Föräldrar

    Lokalvårdaren Mehmet Köse och Ayse Köse.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Botkyrka, slutår 95. Pol.mag., Stockholms universitet 04. Fil.kand., statsvetenskap, Stockholms universitet 03. Fil.kand., nationalekonomi, Stockholms universitet 02. "Svensk modell i ny tid", Uppsala universitet 12.
  • Anställningar

    Taxiförare, restaurangbiträde m.m. 98-03. Pressekreterare, Socialdemokratiska kvinnoförbundet 04-05. Pressekreterare, Kommunal 05-10. Pressekreterare, Handelsanställdas förbund 10-11. Utvecklingschef, ABF Botkyrka-Salem 11. Biträdande ombudsman, ABF Botkyrka-Salem 12, tillförordnad ombudsman 12-13 och ombudsman 13-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i den politiska referensgruppen till Delegationen för unga till arbete (Dua) 16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka 14-. Ledamot, kommunstyrelsen, Botkyrka 15-. Suppleant, Södertörns brandförsvarsförbund 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraterna i Botkyrka 11-. Suppleant i distriktsstyrelsen för Socialdemokraterna i Stockholms län 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den turkiska regeringens agerande

Interpellation 2014/15:765 av Jabar Amin (MP)

Interpellation 2014/15:765 Den turkiska regeringens agerande av Jabar Amin MP till Utrikesminister Margot Wallström S Den 7 juni 2015 var det parlamentsval i Turkiet. Den turkiske presidenten Recep Tayyip Erdogan hade förväntat sig att hans parti AKP skulle få majoritet nog för att kunna ändra konstitutionen och stärka

Inlämnad: 2015-09-14 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2014/15:765 av Jabar Amin (MP) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den turkiska regeringens agerande

Erkännande av det kurdiska folkets rätt till självbestämmande

Motion 2014/15:2797 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2797 av Lawen Redar m.fl. S Erkännande av det kurdiska folkets rätt till självbestämmande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska erkänna det kurdiska folket rätt till självbestämmande. Kurder och Kurdistan


Utskottsberedning: 2015/16:UU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2797 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2014/15:2797 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 100 kB)

Folkomröstning om självbestämmande i södra Kurdistan och norra Irak

Motion 2014/15:2165 av Shadiye Heydari m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2165 av Shadiye Heydari m.fl. S Folkomröstning om självbestämmande i södra Kurdistan och norra Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige bör stödja kraven på en folkomröstning om självstyre för irakiska


Utskottsberedning: 2015/16:UU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2165 av Shadiye Heydari m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2165 av Shadiye Heydari m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se