Serkan Köse (S)

Serkan Köse (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 177
Titel Pol.mag.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post serkan.kose[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-09-01 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2017-03-31
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2017-04-01 – 2017-08-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2019-02-08 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-08
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-180924). Ledamot arbetsmarknadsutskottet 19-. Suppleant utrikesutskottet 14-18, socialförsäkringsutskottet 14-18, arbetsmarknadsutskottet 14-19, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 16 och justitieutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Mehmet Köse och Ayse Köse.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Botkyrka, slutår 95. Pol.mag., Stockholms universitet 04. Fil.kand., statsvetenskap, Stockholms universitet 03. Fil.kand., nationalekonomi, Stockholms universitet 02. "Svensk modell i ny tid", Uppsala universitet 12.
  • Anställningar

    Taxiförare, restaurangbiträde m.m. 98-03. Pressekreterare, Socialdemokratiska kvinnoförbundet 04-05. Pressekreterare, Kommunal 05-10. Pressekreterare, Handelsanställdas förbund 10-11. Utvecklingschef, ABF Botkyrka-Salem 11. Biträdande ombudsman, ABF Botkyrka-Salem 12, tillförordnad ombudsman 12-13 och ombudsman 13-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, referensgruppen till Delegationen för unga till arbete 16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka 14-. Ledamot, kommunstyrelsen, Botkyrka 15-. Ledamot, Södertörns brandförsvarsförbund 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraterna i Botkyrka 11-. Suppleant, distriktsstyrelsen, Socialdemokraterna Stockholms län 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Erkänn kurders rätt till självbestämmande

Motion 2016/17:2825 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2825 av Lawen Redar m.fl. S Erkänn kurders rätt till självbestämmande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska erkänna det kurdiska folkets rätt till självbestämmande och tillkännager detta för regeringen. Kurder och Kurdistan


Utskottsberedning: 2017/18:UU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2825 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2825 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 97 kB)

Om kvinnlig könsstympning

Motion 2016/17:2796 av Mathias Tegnér m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2796 av Mathias Tegnér m.fl. S Om kvinnlig könsstympning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om bistånd för att motverka kvinnlig könsstympning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kunskap


Utskottsberedning: 2016/17:SoU10 2016/17:UU2 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2016/17:2796 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (docx, 51 kB) Motion 2016/17:2796 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

En jämlik barndom

Motion 2016/17:2865 av Anders Österberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2865 av Anders Österberg m.fl. S En jämlik barndom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att ta fram en nationell handlingsplan för att alla barn ska få en jämlik barndom och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2016/17:SfU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2865 av Anders Österberg m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2865 av Anders Österberg m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se